Sunday, February 26, 2012

Teen siis väikese kokkuvõtte eelmisest nädalast. Nädalat alustasin Meridas käiguga, seal oli väga lõbus, olin seal kahe sõbrannaga, aluguses istusime kohvikutes ning hiljem käisime vaatamisväärsusi piilumas. Merida on ilus linnake, see on umbes 3 korda suurem kui Montijo, Badajozile jääb ta aga alla.
Vabariigi aastapäeva puhul kokkasin ahjukartuleid, kõigile väga meeldis, nad polnud varem sellisel viisil kartuleid söönud. Õhtul korraldasime väikse peo, seega osad tuttavad tulid külla ja jõime ja sõime, Eesti lipp oli koguaeg laual:)
Kõik nädalavahetused, mis ma siin olen veetnud, olen siiamaani väljas käinud. Laupäeval käisin jällegi pubides ja klubides. Käisime neljakesi, ühe sõbranna ja kahe tuttava tüübiga. Minu suureks üllatuseks nägin ka ühte sõpra ühes pubis, seega mul on siin juba tuttavaid ees:)


Monday, February 20, 2012

kool ja karneval

Mõtlesin, et kirjutan natuke siis enda koolist. Koolipäev algab siin kell 9.00, seega mina ärkan kell 8:10. Õpetajad ei pea varem kohal olema, sest lapsi niikuinii koolimajja enne üheksat ei lasta. Ehk siis, kui kell saab üheksa siis tehakse koolimaja uksed neile lahti ja õpilased lähevad klassidesse koos oma õpetajaga. Koolipäev algab siis kell 9.00 ja lõpeb kell 14.00. Terve koolipäeva jooksul on õpilastel ainult üks paus, mis kestab 30 minutit. Koolipäev näeb siis välja selline, et järjest on kolm 1 tunnist tundi ning siis on paus ning tulevad kaks 45 minutilist tundi. Iga tunni järel vahetavad õpilased loomulikult klassiruume, seega nad saavad liikuda ning tunnid ei ole täpselt 60 minutit. Õpilasi on igasuguseid, on nõrgemaid ja on tugevamaid. Muideks, inglise keelt hakkavad nad õppima juba lasteajast, ehk siis alates 3 aastaselt. Kuid sellegipoolest on nende inglise keele tase suhteliselt nõrk. Lapsed on muidu väga armsad, pruunide silmade ja juustega. Mul on nendel väga raske vahet teha, sest nad tunduvad kõik mulle väga sarnased. Koolis on ka üks hiina tüdruk I klassis. Ta on väga armas ja tore, teretab koguaeg ja teeb kingitusi. Ta ei oska samuti hispaania keelt ning on võõras kultuuriruumis, seega see võib olla üks põhjustest miks me omavahel hästi läbi saame:) Õpetajad on kõik väga sõbralikud ja abivalmid. Õpetan õpilastele juba eesti keelseid sõnu ja väljendeid- tundub, et neile meeldib see. Mulle samuti, sest tore on vahepeal eesti keeles ka rääkida.

Koolimaja esine
II klassi klassiruum:inglise keele tund



Vahepeal käisin siis ka Hispaania pealinnas Madridis ära. Kahjuks polnud eriti aega ringi käia ega vaatamisväärsusi vaadata, kuid hooned olid väga suursugused ning eriti meeldisid mulle suured purskkaevud tänavate peal. Järelejäänud aja jooksul, käin kindlasti veel uuesti seal. Kuigi sõit sinna on pikk, kuskil 3,5 tundi autoga. Õnneks viib sinna kiirtee, seega terve aja saab 120 sõita.

Läksin eelmise nädala teisipäevast trenni. See on selline aeroobika- jõusaali moodiline asi. Suhteliselt kerge niiet midagi jube rasket ei ole. Trenn on siis 4 korda nädalas, aga mina käin 3 korda, sest esmaspäeva õhtuti õpetan inglise keelt õpetajatele. Seega, arvake ära palju ma maksan selle eest....eiii...ma maksan 8 eurot kuus:D normaalne ju:D:D väga odav minu meelest.

Oma siinveedetud aja jooksul olen oma maitsemeelt tugevasti proovile pannud. Ma olen nüüdseks enamasti kõik rahvustoidud ja joogid ära maitsnud. Ehk siis paella, mis on riis mereandide, aedviljade ja lihaga/mereandidega, sobrasada, mis on siis umbes nagu delikatess vorst nätskest toorest lihast. Loomulikult tortilla- muna ja kartuliga vormimoodiline asi. Hamon- on siis sea tagumine jalg, mis siis kupatatakse ja peale seda lastakse kuivada umbes aasta. Leppisin pereemaga kokku, et ta õpetab mind mõndasis hispaania rahvuslikke toite tegema ja mina seevastu talle mõndasid eestimaiseid roogasid. Kui kunagi koju jõuan siis toon teile siit head ja paremat kaasa, seega hoidke alt!

Alates reedest on siin üks suur KARNEVAL. Ehk siis iga-aastane suursündmus: inimesed panevad endale kostüümid selga ning käivad paraadidel ning õhtuti tantsimas ja laulmas linnapeal. Kuna see on nii suur sündmus siin, siis võtsin ka mina loomulikult osa. Nüüd tuleb see koht, mida mu vanaema kindlasti peab lugema, ehk siis ma ÕMBLESIN ise endale kostüümi. Jah, Eestis ma ei õmmelnud, kuid Hispaanias küll, kus on loogika??? Igatahes, ma sain sellega üllatavalt hästi hakkama. Võid mu üle uhke olla:)  Laupäev nägi siis välja selline, et ärkasin üles, hakkasin kostüümi meisterdama, siis läksin linnapeale paraadi vaatama, mis on ilmatu pikk ja lõbus:) Peale seda hakkasin juba välja sättima, mis kestis terve igavik. Linnapeale läksin kell 00.00, siis käisin erinevates pubides ja klubides. Inimesed olid kõik kostüümides ja lõbusas tujus. Tänu karnevalile on mul esmaspäev ja teisipäev koolist vabad, jeei! Seega minu meelest on täitsa tore üritus:D Homme  kavatsen näha Meridat, mis on siis muistne roomlaste linn. Olen kuulnud selle kohta ainult kiitvaid sõnu, seega vaatan ise oma silmaga selle üle.
Käisin karnevali rongkäiku vaatamas nii Montijos kui ka Badajoziz. Badajozis oli väga pikk ja uhke rongkäik. Kokku oli 42 gruppi, seega selleks puhuks pandi tänavatel liiklus kinni ja kõik poed olid samuti kinni:( .
Rongkäik tänavatel


Sunday, February 12, 2012

Minu teine nädalavahetus siin saab peatselt läbi. Tuleb välja, et Montijo on öösiti palju põnevam kui päeval. Ööelu on kohati isegi kirevam kui meie pealinnas Tallinnas. Nii reedel kui ka laupäeval "kammisin" siis klubisid/pubisid läbi. Joogid on siin odavamad ning ei ole mingit sissepääsu tasu. Kui sa ostad pubis joogi siis sa saad enamasti mingit näksimist tasuta kaasa, mis on tore:D Pubid pannakse kinni juba 3 aeg, ööklubid 5-6 aeg. Minul läks siis eile neljani, hommikul ärkasin aga juba 10.45 üles, sest üks naabritest hakkas koristama:S 
Ühte pubisse kogunes ka grupp inimesi, kes läbi laulude heitsid nalja valitsuse, tööpuuduse, majandusliklu olukorra jms üle.


See on siis üks klubidest, mida külastasin. Puupüsti rahvast täis ja väga suur, nägi välja nagu suur laohoone. Suureks miinuseks minu meelest oli see, et inimesed suitsetasid seal klubis sees, seega sees oli hirmus suitsuhais ning hiljem koju jõudes haisesid riided, juuksed kõik suitsu järgi. Kuid sissepääs on tasuta ning muusika oli supper hea. Ukse peal ei ole ühtegi turvameest, kes sinu vanust kontrolliks või midagi sellist. Kuid vahel pidi politsei siin kontrolli tegema, kuid väga harva.


Üldiselt olen ennast siin juba mugavalt sisse seadnud, kuid vahepeal tahaksin juba nii väga, et aeg läheks kiiremini...võiks vähemalt poole peal juba olla selle praktikaga.
Järgmine nädalavahetus on KARNEVAL- see on siis üks aasta suursündmustest. Inimesed ostavad endale kostüümid ja lähevad tänavatele tantsima, laulma jne. Poed on karnevaliriideid ja kudinaid-kolinaid täis. Ma leidsin endale ühe kihvti paruka, kuid pean mõtlema, kelleks end riietada.

Wednesday, February 8, 2012

Viimased kaks päeva on olnud väga ilus ilm 20-24 kraadi sooja.  Seega sai natuke näkku ja kätele päikest:) Inimesed on sõbralikud, ma kardan, et mu blond juuksevärv reedab kõigile, et ma pole kohalik.
Sain endale ka uue toa. Jään elama selle pere juurde, seega olen kogueg inimeste keskel. Eile õhtul istusime kolmekesi köögis, igalühel oli läpakas ning niisama rääkisime juttu. Rääkisin neile meie palkatest jne. Nad üllatusid väga, kui ma näitasin neile kinnisvara lehekülgi, nende jaoks on hinnad väga madalad, loomulik ka, sest meie palkade üle sai ainult naerda...
Eile käisin ka grillimas, sain sealiha (JEE). Kui tagasi Eestisse jõuan olen valgete veinide alal ekspert ma kardan:D, sest siin juuakse nii palju veini ja õlut.





Sunday, February 5, 2012

Terve Hispaania on jaotatud regioonideks, mina olen Extramaduras ja Montijo on  üks linnake siin. Eile käisin aga siis Extremadura pealinnas, ehk Badajozis (30 min Montijost). Käisin koos Paco ja Loretoga ja linnas saime kokku veel ühe paarikesega, muideks tüdruk oli brassiilane. Käisime siis poodides ja ühes armsas portugali kohvikus, kus oli nii palju kooke ja koogikesi. Muideks seal samas kohvikus kuulsin kedagi hüüdvat "Hegne", hehh ja oligi tuttav nägu ees:D Üks õpetaja koolist istus ka seal oma seltskonnaga ja tähistasid ühe noormehe sünnipäeva. Sain natuke räägitud ja täitsa tore oli (üks meesterahvas ainult ajas ligi:S). Igatahes seal on megahead koogikesed!!! Siis läksime poodlema...hehh I was in heaven!!! seal on nii palju poode ja linn oli rahvast puupüsti täis. Kassajärjekorrad ulatusid tänavateni, muideks poodidel polnud uksi, ehk siis kui hakati kinni panema lasti võre alla. Poed on sama kaua lahti nagu Eestiski, ehk siis 9-sani, üks suurem keskus oli 10ni. Peale poodlemist sain osa karnevalist, mis oli väga mõnes. Tänava peal tantsiti ja lauldi ja inimesed olid kostüümides:) Nii tore lihtsalt.



Pärast pidu läksin sünnipäevale. Kohe anti veinipokaal kätte ja hakkas see kala söömine jälle pihta. Selle aja jooksul olen söönud koguaeg igasuguseid mereande: turska, lõhet, forelli, erinevaid karpe, krevette ja kes teab mida veel. Oi, selle aja jooksul sain osa ka ühest mega toredast rituaalist, nimelt see on selleks, et halbasid vaime eemale peletada. Spetsiaalsesse kaussi tehakse üks segu valmis (alkoholiga) ning siis pannakes see alkohol põlema. Selle ajal lausutakse loitsu, mis on portugali keeles, see loits peaks siis need halvad vaimud hävitama ning inimene peakski olema vaba ja puhas uueks aastaks. Quite gool! Muideks hiljem jõime me selle alkoholi ära, JUUBEEE kange oli!!!
Peale sünnipäeva käisin ühes klubi-pubi moodilises asjas, seal oli väga hea muusika!:)
Koju jõudes jäin kohe magama, hea uni tuli:)


Friday, February 3, 2012

Eile on kiire päev, käisin linnapeal, käisin koolis ja pidasin ka sünnipäeva.
Leppisin pererahvaga kokku, et hommikusöök on kell 9, kuid mina ärkasin juba 7.30 (kiriku kell). Igatahes magama enam ei jäänud. Peale hommikusööki pidin minema kooliga tutvuma, kuid Trini (juhendaja) helistas, et koolis on veeuputus:D , seega läksin hiljem. Kool on suhteliselt väike, umbes 150 õpilast. Õpetajad ja lapsed tundusid armasad,  sain tuhat musi.
Peale kooli tuli Estefani koos oma onuga mulle järgi ning sõitsime koju. Siis läksime sünnipäeva jaoks ettevalmistusi tegema, ehk siis poodlema. Toidupoes on hinnad suhteliselt sarnased Eestiga. Kalalett on mega suur, umbes 2 meetrit sellest on krevettide päralt.
Sünnipäeva täistamine algas kuskil 21.30, seega minu jaoks hilja neljapäeva kohta. Sain tuttavaks veel ühe onu, kahe tädi ja peigmehega-kõik olid toredad. Hiljem panen üles ka pildid sellest perest, kus ööbin. Pidu algas kingituste avamisega, kõik kingid olid laua peale pandud. Peale seda istusime lauda ja tervitasime sünnipäevalast (lauluga). Peale seda lõime klaasid kokku, nii Hispaania kui ka Eesti moodi, ehks siis PROOSIT (õpetasin neile uue vajaliku sõna:)! Söögilauas oli paar asja, mida olin varem maitsnud, kuid kõik muu oli uus. Mina jõin hästi head  Portugali valget veini,seda pean kindlasti koju ka tooma! Siis loomulikult pakuti mulle absoluutselt kõike maitsta. Minu lemmik oli pardiliha, see oli hästi hea! Peo lõpus toodi lauale kook ja sünnipäevalaps, kes sai 33 puhus küünlad ära. Siis hakati erinevaid likööre jooma, mis olid ka väga nämmid. Igatahes mina jäin magama umbes 00.30, uni tuli hea.
Sünnipäeva seltskond
Sünnipäevalaul


Täna käisin linnapeal koos Estefaniaga . Panen üles mõned pildid sellest linnast.
Seal pidid olema väga head portugali toidud:)
Selle kiriku järgi orienteerun.

Sooja oli 8 kraadi, aga päike oli väga ere ja terve ekskursiooni aja kahetsesin, et päikeseprille kaasa ei võtnud.


Thursday, February 2, 2012

1 dia


Räägin nüüd natuke eilsest päevast. Oi, milline see oli! Mul on nii kahju Ekust, kes kõik mu tujud üle pidi elama (nüüd saad 3 kuud rahu). Igatahes esimene lend viis mind Kopenhaagenisse. Lennuk oli selline väike. Mõlemal pool oli kaks istekohta. Lennujaamas küsiti, et kas ma soovin istuda akna pool või vahekäigu pool, valisin akna pool, mõtlesin, et siis on vähemalt midagi teha (aknast välja vaadata). Mida lähemale ma Kopenhaageni lennujaamale jõudsin, seda närvilisem ma olin. Teadsin, et ümberistumiseni on 1 tund ning lennujaam on suur. Seega otsustasin oma kõrval magava onu tähelepanu võita. Tegin abitu näe pähe ja hakkasin temaga rääkima. Tuli välja, et ta on rahvuselt rootslane, kuid töö tõttu reisib väga palju. Eestitki teadis päris hästi: Rakvere, Tallinn, Pärnu olid talle südamelähedased. Meie jutuajamine lõppes sellega, et läksin koos selle onuga lennukist välja ning suurel ekraanil otsisime minu lennu üles ning sõbralik onu juhatas mulle tee kätte. Ei olnudki raske, ainult 1 minuti teeJ Oodates uut lendu suutsin mõelda ainult sellele, et nad mu kohvrit ära ei kaotaks. Teine lennuk oli juba teine klass: kolmesed read, rohkem ruumi, ekraanid. Terve lennu aja, mis kestis siis 3,15 tundi jooksis ekraanide peal informatsioon: kus oleme, mis kell on, palju kõrgus on, mitu kraadi on sooja, mis kell kohale jõuame, mitu km on sõidetud jne. Seega väga mugav! Eriti luks oli see, et ma istusin kolmeses reas üksinda ja akna pool ka veel. Ok, poole lennu ajalt tuli üks portugallane minu ritta, kuid vahekäigu poole, nii et polnud hullu. Lissaboni lennujaam  tundus mulle suur. Õnneks olid igal pool sildid väljas, nii et ei olnud raske pagasit kätte saada. Jah, minu pagas ei läinud kaduma- JEE!

Kohale jõudes kuulsin kohe kedagi Hegne hüüdmas, olgu päris Hegne nad ei öelnud, Helina või midagi sarnast. Tegin neile ruttu selgeks, et Helina ei ole Hegne. Loomulikult hakkas siis üks suur musitamine pihta. Proovisin selgeks teha, et meie eestlased surume kätt, kuid ei midagi. Sõit Montijosse oli vähe pikk. Õnneks olid teed väga head, 120 km/h oli koguaeg lubatud, kuid tundus, et siin sõidetakse „ema loa“ järgi. Seega täie rauaga! Paar avariid (5 avariid) oleks juhtunud, muidu polnud hullu.

Nüüd lähen poodi. Õhtul panen paar pilti üles ning räägin tänasest päevast, mis tõotab tulla huvitav, sest peretütrel on sünnipäev, seega fiesta!